Sekrety mobilnej fotografii: aplikacje do edycji zdjęć

Czy mając w rękach smartfona możemy pokusić się o edycję zdjęcia bez konieczności korzystania z oprogramowania przeznaczonego dla użytkowników desktopów, laptopów i netbooków? Oczywiście, że tak! O tym na jakie aplikacje mobilne warto zwrócić uwagę opowie wam po raz kolejny Kamil Kawczyński – członek Grupy Mobilni, 7-krotny finalista Mobile Photography Awards oraz wielu innych konkursów o międzynarodowej randze. Miłośnik zdjęć makro, architektury, streetu i mobilnej postprodukcji zdjęć.

Ten artykuł ma 4 strony:

Architektura: SKRWT, MRRW, 4PNTS

Jednym z najpopularniejszych tematów fotografowanych przez zapaleńców fotografii mobilnej jest architektura. O możliwościach i ograniczeniach wynikających z robienia zdjęć budynkom za pomocą smartfonów wspominał już Czarek Dziadurski, w jednym z poprzednich poradników. Poruszył też wątek aplikacji SKRWT, który zamierzam nieco rozwinąć na potrzeby tego artykułu.

Twórcą aplikacji SKRWT (skrew it) jest Mathäus Jagielski – Niemiec polskiego pochodzenia, który jako kilkulatek przeniósł się rodziną z Polski za naszą zachodnią granicę. Za jego sprawą powstała najlepsza aplikacja służąca m.in. do korekty perspektywy zdjęcia jaka kiedykolwiek została wydana na smartfony.

Wśród możliwości jakie oferuje aplikacja znajdziemy: korekcję kątów nachylenia zdjęcia, prostowanie wspomnianej wcześniej perspektywy w przypadku stosowania konwerterów szerokokątnych lub fish-eye oraz GoPro, rozciąganie, obracanie, kadrowanie itd. Jednym zdaniem must have dla każdego miłośnika fotografowania architektury. Oto jeden z przykładów ukazujących potencjał aplikacji.

Jednak to nie wszystko, co ma do zaoferowania apka SKRWT, ponieważ można do niej dokupić dwa rozszerzenia. Pierwszym z nich jest MRRW, który prócz możliwości tworzenia różnych, lustrzanych odbić perspektywy, pozwala na tworzenie zupełnie nowych brył budynków. Z kolei 4PNTS pozwala na rozciągnięcie kadru względem poszczególnych rogów zdjęcia, co jak się okazuje może mieć niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd fotografii. Dopiero przy udziale wymienionych przed chwilą dodatków, zaczyna się prawdziwa zabawa z edytowaniem zdjęć architektury na smartfonie.

Poniżej próbka możliwości 4 PNTS na przykładzie poprzedniego editu w SKRWT. Mimo znacznego wyprostowania ścian wieżowca względem oryginalnego zdjęcia wciąż widać efekt pochylonych ścian po prawej stronie kadru. Po edicie w 4PNTS wszystkie ściany budynków, również tych stojących w sąsiedztwie, są proste.

Na koniec próbka możliwości MRRW na przykładzie najprostszego editu.

Dalsze próbki możliwości oferowanych przez SKRWT i jego dwa dodatki znajdziecie w materiałach wideo umieszczonych poniżej.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Selfie i portrety: Facetune, Relook

Dwiema chyba najlepszymi aplikacjami do edycji tzw. selfie lub portretów są Facetune oraz Relook. Obie mają bardzo podobny mechanizm działania, oferując rozbudowane (jak na mobilne apki) możliwości postprodukcji zdjęć.

Można za ich pomocą korygować wszystkie przebarwienia lub niedoskonałości skóry, wybielać zęby, korygować zmarszczki, prostować nosy, poprawiać geometrię i owal twarzy. Sprawiać, że tam gdzie skóra za bardzo się świeci będzie matowa i na odwrót, przyciemniać czy rozjaśniać karnację skóry, a nawet poprawiać lub tworzyć makijaż. To co jeszcze kilka lat temu uchodziło za domenę osób zajmujących się zawodowo Photoshopem, teraz (po części) jest w zasięgu osób, które trzymają w ręku smartfona. Wszystko za pomocą paru ruchów palcem.

Poniżej efekt przed i po na przykładzie portretu Damiana Kostki, w którym Facetune odegrał kluczową rolę.

Próbkę możliwości Facetune możecie zobaczyć w poniższym materiale wideo. Aplikacja jest dostępna zarówno w sklepie Google Play jak i iTunes. Reelok (póki co) tylko w tym drugim.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Sekrety mobilnej fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Apple iPhone 5S - dane techniczne [Specyfikacja] Jak policja namierza telefon? Wyjaśniamy Jak sprawdzić stan konta Play Mikołajkowy poradnik prezentowy. Kilka smartfonowych propozycji Kiano Pro 10 Dual - dane techniczne [Specyfikacja] Samsung Galaxy Note - dane techniczne Samsung to nie tylko flagowa linia Galaxy S Zanim oddasz swój smartfon do serwisu Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? Aplikacja zrobi zdjęcie złodziejowi, gdy wpisze zły PIN Apple iPhone 3GS - dane techniczne [Specyfikacja] Dropbox - jak zainstalować? Poradnik [Android] Etui na telefon Samsung - które wybrać? Podpowiadamy

Popularne w tym tygodniu:

Smartfon z Androidem zwolnił? W ten sposób możesz go przyspieszyć Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?