Przepis na mobilną fotoedycję: architektura

Przed Wami kolejny poradnik z nowego cyklu pt. Przepis na mobilną fotoedycję. Pierwszy artykuł zaczęliśmy z wysokiego C ukazując zaawansowaną i obszerną edycję zdjęcia twarzy. Dziś pokażę Wam jak tworzyć zupełnie nowe bryły budynków za pomocą kilku ciekawych aplikacji dostępnych zarówno dla użytkowników urządzeń z Androidem oraz tych z systemem iOS.

Ten artykuł ma 2 strony:

Do edycji będziemy potrzebować następujących aplikacji:

HTC One A9: tryb HDR

Powyższe zdjęcie zostało wykonane modelem HTC One A9. Zdecydowałem się na wykonanie zdjęcia w trybie HDR, gdyż fotografowałem w warunkach silnego nasłonecznienia. Wszystko po to by wydobyć jak najwięcej szczegółów z cieni oraz uniknąć efektu przepalonego nieba, a także zbyt jasnych szyb po lewej stronie kadru. Robiąc zdjęcie w trybie auto, prawa cześć budynku byłaby o wiele ciemniejsza, a lewa nieco przepalona, przez co mógłbym utracić efekt odbicia chmur.

Biurowiec jest położony blisko ruchliwego skrzyżowania oraz otoczony zagrodzonymi budynkami, więc uchwycenie go w niebanalnej formie nie było możliwe. Postanowiłem zatem sprawdzić, czy uda mi się wyciągnąć coś z jednego z wielu niezbyt imponujących kadrów jakie zrobiłem tego dnia, uwypuklając element szklanej konstrukcji utrzymanej w duchu rendera graficznego.

Jednym z pomysłów na przerobienie prostokątnych, pionowych ujęć pokazujących architekturę jest zastosowanie efektu odbicia, przebiegającego wzdłuż dłuższej z 2 osi symetrii, w sposób jaki widać na poniższym screenie. Efekt osiągnąłem dzięki MRRW będącym jednym z dwóch rozszerzeń popularnej aplikacji SKRWT. Więcej informacji nt. SKRWT i MRRW znajdziecie we wpisie poświęconym aplikacjom do obróbki zdjęć. Zastosowany przeze mnie efekt został utworzony poprzez stworzenie lustrzanego odbicia lewej połówki wyjściowego zdjęcia.

Kolejnym krokiem było odchylenie kąta sfotografowanego budynku w taki sposób, by pionowe krawędzie szyb przebiegały jak najbardziej prostopadle względem dolnej krawędzi zdjęcia. Za jednym podejściem MRRW pozwala odchylić kąt nachylenia budynku o maksymalnie 60 stopni.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Następnym krokiem było przybliżenie do siebie obu połówek kadru.

Kolejne etapy przybliżania do siebie poszczególnych elementów prawej i lewej strony kadru, a także kolejne wychylenie kąta zdjęcia widać poniżej.

A oto końcowy efekt edycji w MRRW:

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Przepis na mobilną fotoedycję: artystyczny portret Jak wybrać pierwszego iPhone'a? Kompletny poradnik Sekrety mobilnej fotografii 6 idealnych smartfonów dla uczniów i studentów TOP 6 smartfonów idealnych do grania w Pokemon GO Sekrety mobilnej fotografii: aplikacje do edycji zdjęć Poznaj swojego smartfona: skaner tęczówki Sekrety mobilnej fotografii: minimalizm Sekrety mobilnej fotografii: silhouette Sekrety mobilnej fotografii: fotografia nocna Pokemon GO w pigułce #1: wszystko, co musisz wiedzieć na początku przygody z grą Jak działa tryb bezpieczny w telefonach Samsunga? Pyło- i wodoszczelne smartfony. Jak interpretować oznaczenia IP? Sekrety mobilnej fotografii: architektura Sekrety mobilnej fotografii: głębia ostrości a kompozycja Poznaj swojego smartfona: czytnik linii papilarnych Jak płacić telefonem? Jak przywrócić do życia zalany telefon? Sekrety mobilnej fotografii: zdjęcia makro Jak zrobić idealne selfie? Jaki smartfon na komunię Smartfon się zawiesił. Jak go zresetować? Jak zmienić aplikacje domyślne w Androidzie? Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem