Przepis na mobilną fotoedycję: złota jesień

W najnowszej odsłonie naszego fotograficznego cyklu postaram się Wam pokazać kilka sposobów na to, jak wydobyć ze zdjęcia polską, złotą jesień, próbując zachęcić Was do wyjścia na łono natury lub pobliskiego parku.

Ten artykuł ma 2 strony:

Powyższe zdjęcie zostało wykonane iPhone'em 5s w trybie auto, równo rok temu. Podobnie jak dziś w wielu miejscach w kraju, tak i wtedy miałem do czynienia z pochmurną, chłodną aurą, której towarzyszyły przelotne opady. Słowem - nic ciekawego.

Tego dnia udało mi się jednak znaleźć kilka interesujących tematów do sfotografowania. Jednym z nich były przycumowane łódki do niewielkiego, drewnianego pomostu. Edycja kadru została przeprowadzona głównie w darmowym Snapseedzie, choć nie obyło się bez udziału dodatkowych aplikacji. Podobnie jak w zeszłym tygodniu wszystkie z nich są dostępne zarówno dla użytkowników smartfonów z Androidem, jak i posiadaczy iPhone'ów ;)

Oto one:

Chcąc nadać fotografii bardziej jesiennego charakteru warto skorzystać z podbicia temperatury barwowej zdjęcia. Można to zrobić np. w Snapseedzie wchodząc w zakładkę Dostosuj > Temperatura. W przypadku mojego zdjęcia była to wartość na poziomie +70.

Warto podbić również nasycenie kolorów. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z wartością tego parametru.

Zobacz również: Appshaker 2 #11: PinOut, Sara is Missing, Solo Learn i inne

Z racji tego, że przywiązuję dość dużą wagę do prostopadłych i równoległych linii względem krawędzi zdjęcia, postanowiłem nieco skorygować linię brzegową oraz kąt nachylenia fotografii korzystając z narzędzi Obróć i Przekształć.

Jeśli chodzi o zmianę kątów nachylenia zdjęcia, algorytm Snapseeda całkiem nieźle radzi sobie z odwzorowaniem szczegółów przylegających do krawędzi zdjęcia. Są jednak wyjątki od tej reguły, co można zauważyć na przykładzie nieco urwanej gałęzi drzewa w prawym, górnym rogu kadru, ale i na to znajdzie się sposób ;)

Chcąc nieco bardziej skupić uwagę odbiorcy na głównym temacie fotografii, można pokusić się o zastosowanie efektu Winiety przyciemniającej nieco brzegi zdjęcia.

Do poprawienia ostrości i wydobycia dodatkowych szczegółów z tła świetnie sprawdzi się poprawienie Struktury detali uchwyconego kadru. Co prawda zbyt duże podbicie tej wartości może wpłynąć na pojawienie się efektu ziarna na zdjęciu, ale będzie to widoczne głównie na jednolitych elementach tła. W tym przypadku, przy takiej liczbie liści i innych drobnych elementów składających się na całokształt zdjęcia, wartość nawet na poziomie 100 proc. pozytywnie wpłynie na ostateczny wygląd fotografii.

Podbicie detali rozjaśniło mi nieco zdjęcie, więc chcąc nadać mu nieco tajemniczego charakteru ponownie zastosowałem efekt Winiety na około 50 proc. i to dwa razy.

Poniżej zaznaczyłem z jakich narzędzi korzystałem w Snapseedzie na tym etapie postprodukcji zdjęcia.

A oto efekt końcowy ukazujący łódki „przed” i „po”.

Na tym w zasadzie mógłbym poprzestać. Niemniej z racji tego, że jest to cykl przybliżający Wam możliwości i potencjał mobilnych aplikacji do edycji zdjęć oraz konkretne techniki ich obróbki, nie byłbym sobą, gdybym w tym miejscu zakończył artykuł. Wszystkich zainteresowanych dalszą historią edycji, zapraszam do drugiej części poradnika ;)

Zanim jednak przejdę do kolejnej części fotoedycji, chciałbym się podzielić pewnym patentem na ożywienie kolorów jesiennych zdjęć, kierowanym głównie do zwolenników jak najmniejszej ingerencji w postprodukcję fotografii. Podobny efekt możecie uzyskać ustawiając ręcznie Balans Bieli na Tryb Pochmurny, którego głównym celem jest zrównoważenie niebieskiej, chłodnej tonacji zdjęcia w warunkach, kiedy słońce jest schowane głęboko za chmurami. Wykorzystując ten tryb podczas jesiennych spacerów uda Wam się znacznie ocieplić kolorystykę zdjęcia uzyskując efekt atrakcyjnej dla oka złotej jesieni.

HTC One X. Tryb auto oraz Pochmurnym Balansem Bieli.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Przepis na mobilną fotoedycję: architektura Przepis na mobilną fotoedycję: artystyczny portret Jak wybrać pierwszego iPhone'a? Kompletny poradnik Sekrety mobilnej fotografii 6 idealnych smartfonów dla uczniów i studentów TOP 6 smartfonów idealnych do grania w Pokemon GO Sekrety mobilnej fotografii: aplikacje do edycji zdjęć Poznaj swojego smartfona: skaner tęczówki Sekrety mobilnej fotografii: minimalizm Sekrety mobilnej fotografii: silhouette Sekrety mobilnej fotografii: fotografia nocna Pokemon GO w pigułce #1: wszystko, co musisz wiedzieć na początku przygody z grą Jak działa tryb bezpieczny w telefonach Samsunga? Pyło- i wodoszczelne smartfony. Jak interpretować oznaczenia IP? Sekrety mobilnej fotografii: architektura Sekrety mobilnej fotografii: głębia ostrości a kompozycja Poznaj swojego smartfona: czytnik linii papilarnych Jak płacić telefonem? Jak przywrócić do życia zalany telefon? Sekrety mobilnej fotografii: zdjęcia makro Jak zrobić idealne selfie? Jaki smartfon na komunię Smartfon się zawiesił. Jak go zresetować? Jak zmienić aplikacje domyślne w Androidzie?