Przepis na mobilną fotoedycję: zachód słońca

Zaczynamy kolejną część cyklu Przepisu na mobilną fotoedycję, w której poznacie m.in. apkę do tworzenia własnych filtrów oraz taką, która pozwala na nakładanie różnego rodzaju efektów świetlnych na zrobione zdjęcie. Wszystko po to, by stworzyć efektowny zachód słońca.

Ten artykuł ma 2 strony:

Do edycji potrzebne są następujące aplikacje:

Zdjęcie wykonane iPhonem 5s - tryb auto.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione wysłużonym iPhone'em 5s w trybie auto podczas dość wietrznej i pochmurnej pogody. Sylwetka konduktora, który przez chwilę wpatrywał się gdzieś w dal, zainspirowała mnie do stworzenia editu, który nadawałby jego pozie większy sens. Mimo iż było tuż przed południem, moim celem było stworzenie efektu zachodzącego słońca, wypełniającego kadr ciepłymi barwami.

Na początek postanowiłem wydobyć więcej szczegółów ze zdjęcia posługując się filtrem HDR ze Snapseeda, który jest najczęściej wykorzystywaną przeze mnie aplikacją służącą do mobilnych edycji. W tym konkretnym przypadku najlepiej pasował tryb dot. osób z intensywnością ustawioną na 50 proc.

Różnice w wyglądzie fotografii przed i po nałożeniu efektu HDR widać na poniższym zestawieniu.

Kolejnym krokiem było osiągnięcie ciepłych barw, które intensyfikują się w wybranej części kadru. Aby osiągnąć swój cel posłużyłem się najlepszą (w moim mniemaniu) aplikacją służącą do tworzenia indywidualnych filtrów o różnym stopniu intensywności. Oczywiście mowa tu o kultowym już w niektórych kręgach Mextures dostępnym tylko i wyłącznie na urządzenia z systemem iOS. Niestety próżno szukać apki o podobnych, zaawansowanych możliwościach w Google Play. Pewnym androidowym substytutem oferującym podobne możliwości do tych przedstawionych w tej części poradnika jest KalosFilter lub Polarr.

Mimo iż Mextures oferuje szeroki wachlarz gotowych filtrów, postanowiłem stworzyć swój, dostosowany do potrzeb niniejszego editu. W tym celu wykorzystałem narzędzia dostępne wyłącznie w zakładce Radiance.

Jest tam zestaw kilkunastu warstw filtrów, które m.in. można nakładać na siebie, określać ich intensywność, a także stopień przepuszczalności poszczególnych z nich. Na pierwszy ogień poszedł Solar, ponieważ prócz ciepłej kolorystyki jego najjaśniejszy punkt będzie pokrywać się z najjaśniejszą częścią mojego kadru. Oczywiście w razie potrzeby każdy z filtrów można obracać, by dopasować efekt pod konkretne zdjęcie. Siłę intensywności ustawiłem za pomocą prawego suwaka na około 36 proc.

Następny w kolejności był Daybreak, który jeszcze bardziej ocieplił zdjęcie w środkowej i górnych częściach kadru. Tu z kolei moc filtra została ustawiona na 32 proc.

Po wejściu w ikonkę warstw (zaznaczonej na poprzednim screenie), określającą ich liczbę można zobaczyć ich nazwy i stopień intensywności. Wygląda to mniej więcej tak:

Ostatnim filtrem było Flare.

Na koniec skorzystałem z narzędzia Adjustments (zaznaczonej kółkiem w poprzednim screenie) i trybu Fade, którego zadaniem było nieco zmniejszenie kontrastu i „zmiękczenie” zdjęcia.

Efekt końcowy pracy z Mextures widać poniżej.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Jak działa Google Pay? Kiano Fly 10.1 Dual - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 8" HD (MID802) - dane techniczne [Specyfikacja] HTC Desire S - dane techniczne [Specyfikacja] Jakie słuchawki do telefonu wybrać? Podpowiadamy Jak włączyć roaming? Orange, Plus, Play, T-Mobile Manta Duo Power 9.7″ HD (MID9702) - dane techniczne [Specyfikacja] iPhone 8 i iPhone X - gdzie najtaniej? Przepis na mobilną fotoedycję: ulotny portret Kiano Young II - dane techniczne [Specyfikacja] Nokia Asha 205 - dane techniczne [Specyfikacje] Zdjęcia #poswojemu - jak fotografować mobilnie?