Przepis na mobilną fotoedycję: tuning nieudanych zdjęć

Przed Wami kolejna część cyklu przedstawiającego pomysł na mobilną edycję zdjęć. Poznacie w niej sposoby na nadanie drugiego życia swoim fotografiom z użyciem kilku aplikacji fotograficznych, które są w stanie odmienić oblicze niejednego zdjęcia.

Ten artykuł ma 3 strony:

Powyższa fotografia została wykonana za pomocą Nokii Pure View 808. Smartfon z reguły oferuje bardzo dobrą jakość zdjęć, lecz tym razem musiał się zmierzyć z ruchem szyi goryla, sztucznym oświetleniem, grubą szybą oddzielającą zwierzę od zwiedzających oraz maksymalnym zoomem jaki mógł zaoferować smartfon w trybie 5 Mpix.

Ta dość karkołomna kombinacja warunków, w jakich przyszło mi robić zdjęcie, zaowocowała lekko rozmytym kadrem. Mimo iż udało mi się uchwycić spojrzenie goryla, który na chwilę odwrócił głowę w moją stronę, to brak ostrości i rozpraszające uwagę tło złożyły się na przeciętność kadru. Chcąc wyciągnąć coś z tej bądź co bądź nieudanej fotografii postanowiłem wyedytować ją za pomocą następujących aplikacji:

Pierwszym krokiem jaki należało zrobić była poprawa ostrości zdjęcia. Po raz kolejny z pomocą przyszedł mi uniwersalny Snapseed, który dzięki narzędziu Szczegóły > Wyostrzenie odzyskał nieco utraconych szczegółów z kadru.

W tym przypadku należało przesunąć wartość wyostrzenia do poziomu 100 proc. dwa razy. Efekt wydobycia szczegółów widać na poniższym zestawieniu:

Spora część osób zaczynających swoją przygodę z mobilną postprodukcją zdjęć korzysta z poprawy Struktury kadru, obecnej w wielu darmowych aplikacjach do edycji zdjęć. Jednak nie zawsze ten sposób polepszenia korzystnie wpływa na ostateczny wygląd fotografii, głównie z powodu automatycznego zwiększenia kontrastu oraz ziarnistości zdjęcia. Jeśli tylko macie możliwość wyboru, to w pierwszej kolejności korzystajcie z opcji Wyostrzenia.

W moim zamyśle było stworzenie podniszczonego portretu goryla w stylu vintage, usytuowanego na ciemnym, naruszonym przez ząb czasu tle i upozorowaniu kadru w taki sposób, jakby główny przedmiot fotografii pozował mi świadomie. Jednocześnie chciałem, żeby edit miał w sobie coś z portretów Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą” lub też „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, usytuowanych na ciemnym tle. Żeby tak się stało, należało wyciąć zwierzę z oryginalnej fotografii i umieścić je w innym kadrze stworzonym od podstaw w aplikacji Stackables.

Zanim stworzyłem drugi kadr w nowej aplikacji, chciałem stworzyć jednolite, białe tło mające dokładnie te same proporcje i rozdzielczość co oryginalna fotografia. Osiągnąłem to za pomocą prostego triku w Snapseedzie. Wystarczyło rozjaśnić zdjęcie kilka razy z rzędu by osiągnąć zamierzony efekt, który będzie jedną z dwóch warstw nowego tła, do którego wyeksportujemy naszego goryla. Skrócony proces jego powstania ukazuje poniższe zestawienie screenów. Chcąc uzyskać idealnie biały kadr należało kilkukrotnie przesunąć wartość Rozjaśnienia na 100 proc. Aby przyspieszyć proces można łączyć to z narzędziem Prześwietlenia.

Następnie gotowe białe tło wrzuciłem do programu Stackables, pozwalającego na pracę na tzw. warstwach, o których opowiadałem nieco w pierwszej części cyklu. Androidową alternatywą wobec Stackables będzie połączona siła Superimpose oraz KalosFilter.

Pierwszą warstwą nałożoną w trybie przenikania Normal na biały kadr było tło o nazwie SteelClaw.

Aby pogłębić nieco mroczny charakter tła nałożyłem kolejną warstwę SteelClaw obracając ją o 270 stopni, tak by białych plam było jak najmniej. Jednocześnie żeby nie przesadzić z czernią ustawiłem moc dodatkowego tła na 70% proc.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

SHIRU Samurai 10 - dane techniczne [Specyfikcja] Jak zaktualizować telefon z Androidem? Poradnik Przepis na mobilną fotoedycję: obiekty wystające z ekranu smartfona TOP 6 smartfonów idealnych do grania w Pokemon GO Sony Xperia tipo dual - dane techniczne [Specyfikacje] Samsung Galaxy Note - dane techniczne Android - jak sprawdzić wersję systemu? Samsung Galaxy Y - dane techniczne Przepis na mobilną fotoedycję: złota jesień Przepis na mobilną fotoedycję: miejska bryła Jak zaktualizować iPhone? HTC One S - dane techniczne [Specyfikacje]