Przepis na mobilną fotoedycję: małe planety

Jedną z funkcji, których do niedawna zazdrościłem użytkownikom Photoshopa, była możliwość tworzenia tzw. małych planet. Od jakiegoś czasu funkcja ta jest dostępna dla użytkowników smartfonów pod postacią różnych aplikacji do edycji zdjęć. Przed Wami krótki poradnik pokazujący jak uzyskać ten efektowny sposób edycji zdjęcia.

Ten artykuł ma 2 strony:

Powyższe zdjęcie w wersji nieedytowanej zostało wykonane ponad 4 lata temu ówczesnym niedościgłym wzorem wśród smartfonów pod względem jakości otrzymywanych zdjęć – Nokią Pure View 808.

Było to pierwsze urządzenie mobilne, które skłoniło mnie do zakupu dużego statywu wraz z uchwytem Nokii kompatybilnym z gwintem 1/4cala. W tamtych czasach stanie po zmroku ze statywem i smartfonem zamiast lustrzanki wzbudzało spore zainteresowanie przechodniów. Część z nich pukała się w czoło, ale koniec końców warto było to zrobić, by poznać ówczesne granice fotograficznych możliwości smartfonów i poczytać pochlebne komentarze innych zapaleńców fotografii mobilnej, rozpisujących się na temat zdjęcia, na wciąż popularnym w owym czasie Flickrze.

Z racji tego, że kadr ukazywał jedną z najbardziej malowniczych części Warszawy, postanowiłem sprawdzić jaka wyjdzie z niego planeta i „po latach” wziąć się za edycję fotografii. Oto lista aplikacji, dzięki którym osiągnąłem zamierzony efekt:

Pierwszym i najważniejszym krokiem edycji była konwersja pierwotnego kadru skrojonego pod proporcje planety. Korzystając z Tiny Planet FX Pro i edytując zdjęcie w formacie 16:9 korzystam głównie z proporcji przycięcia 2:1, tak jak widać to na poniższym screenie. Planetę zapisuję w najwyższej możliwej rozdzielczości.

Poniżej znajdziecie gotową, nieprzetworzoną planetę, a obok niej wyzoomowany i nieco wychylony edit.

Czas na edycję w niezastąpionym Snapseedzie. Na początek filtr HDR > Osoby na poziomie około 30% intensywności. HDR krajobrazowy generuje więcej szumów na zdjęciach robionych po zmroku.

W celu delikatnej poprawy kolorów na zdjęciu skorzystałem z narzędzia Kontrastu tonalnego podbijając wartość Wysokiej i Niskiej Tonacji do 100 proc. Średnią generującą najwięcej szumów zredukowałem do zera.

Wartość niskiej tonacji zwiększyła kontrast oraz korzystnie wpłynęła na wydobycie szczegółów z budynków (zwłaszcza zielonego dachu kościoła). Z kolei Ochrona prześwietleń ustawiona na wartość 100 proc. zredukowała nieco źródła ulicznego oświetlenia.

Mimo, że ogólnie rzecz biorąc kadr był ostry, postanowiłem skorzystać z narzędzia Szczegóły > Wyostrzenie 50 proc. by jeszcze bardziej poprawić detale budynków.

Na koniec lekko rozjaśniłem kadr o 15 proc., by niebo wyglądało ciut lepiej.

Przy sklejaniu kadru do formatu z planetą często występującym zjawiskiem jest efekt wyraźnie zaznaczonej linii nieba, będącej punktem styku prawej i lewej krawędzi oryginalnego zdjęcia. Efekt widoczny zwłaszcza podczas fotografowania przed i po zachodzie słońca, gdy jasność nieba potrafi się od siebie różnić na przeciwległych krawędziach fotografii.

Zobacz również: Appshaker 2 #31: Pizza Boy, Big Hunter, AutoHash i inne

Żeby pozbyć się efektu kreski widocznej w prawym-dolnym rogu wystarczy zaczerpnąć kawałek nieba z innej części kadru. Można to zrobić wykorzystując wiedzę z zakresu podwójnej ekspozycji, którą omawiałem w drugim odcinku cyklu. Z pomocą przyjdzie nam ponownie Superimpose, ale zanim załatamy chmury korzystając z warstw, musimy dokonać ostatniego etapu edycji w Snapseedzie.

Na zakończenie pracy ze Snapseedem musiałem obrócić zdjęcie w lewo o 90 stopni, by w dalszych etapach edycji wykorzystać chmury z przekręconego zdjęcia do ostatecznej wersji editu.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Ainol Novo 7 Fire - dane techniczne [Specyfikacja] Xbox One - dane techniczne [Specyfikacja] Słabszy zasięg sieci komórkowej? Oto sposoby, jak sobie z nim poradzić Ainol Novo 7 Elf II - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 3G GPS (MID703) - dane techniczne [Specyfikacja] Jaki smartfon na komunię Jak używać NFC do płacenia i nie tylko? Poradnik Kiano Blade Pro 10 - dane techniczne [Specyfikacja] Gdzie oglądać filmy na telefonie? Te aplikacje warto zainstalować Jak odebrać MMS-a? Instrukcja krok po kroku Sekrety mobilnej fotografii: aplikacje do edycji zdjęć Przepis na mobilną fotoedycję: efekt obrazu

Popularne w tym tygodniu:

Smartfon z Androidem zwolnił? W ten sposób możesz go przyspieszyć Wymiana wyświetlacza w smartfonie - czy można to zrobić w domu?