Przepis na mobilną fotoedycję: efekt retro i retusz zdjęć

Przed Wami kolejny odcinek cyklu Przepis na mobilną fotoedycję, w którym pokażę jeden ze sposobów przerabiania zdjęć pozwalający uzyskać efekt retro. Będzie też nieco o pozbyciu się niechcianych, trudnych do usunięcia elementów kadru.

Ten artykuł ma 2 strony:

Podobnie jak w poprzednim odcinku również i ta fotografia została wykonana sędziwym HTC Desire HD. Niestety oryginał zdjęcia diabli wzięli, niemniej jednak podobny efekt da się uzyskać w Snapseedzie za pomocą filtru Black & White, lekkiego rozjaśnienia, podbicia kontrastu i nadania efektu winiety.

Tym razem chciałem uzyskać coś więcej niż zwykła czerń i biel. Plan był taki by stworzyć pożółkłą, nieco podniszczoną fotografię. Do końcowego editu posłużyły mi następujące aplikacje:

O moim zamiłowaniu do korekcji perspektywy zdjęcia mogliście się dowiedzieć z odcinków o architekturze i zachodach słońca. Nie inaczej było w tym przypadku.

Jedna z pierwszych rzeczy jaka rzuciła mi się w oczy po zobaczeniu zdjęcia na ekranie monitora to nieco pochylone w lewą stronę ściany kamienicy po prawej stronie kadru. Naprostowanie ich w SKRWT lub Snapseedzie ograniczałoby się tylko do obrotu zdjęcia nieco w prawą stronę, przez co cały kadr zmieniały swój kąt położenia. Koniec końców krawędź i ściany budynku byłaby proste ale np. okna po prawej wciąż krzywo.

Dlatego też zdecydowałem się na bardziej precyzyjne narzędzie do edycji w postaci aplikacji 4PNTS będącej rozszerzeniem wspomnianego już wcześniej SKRWT. Wystarczyło odchylić kąt względem dwóch rogów fotografii, by uzyskać szereg pionowo układających się linii, o które mi chodziło. Kierunek przesuwania palcem po kadrze z zaznaczeniem odpowiedniego rogu fotografii widać na poniższych screenach.

Zobacz również: Appshaker 2 #11: PinOut, Sara is Missing, Solo Learn i inne

Wstępny efekt starej fotografii udało się uzyskać w Snapseedzie za pomocą jednego z filtrów Retrolux. Zwiększyłem też nieco poziom zarysowania z 80 do 100 proc.

Zdjęcie wciąż jest kontrastowe, więc skorzystałem z dodatkowego filtru Noir > S03, by kadr był nieco wyblakły. Zwiększyłem też nieco ziarnistość kadru do 20 proc.

Aby zwiększyć nieco efekt podniszczenia zastosowałem narzędzie Kontrastu Tonalnego, zwiększając je do poziomu 100 proc.

Nadaniem tekstur nadających dodatkowego klimatu zdjęciu zajął się Toolwiz Photos. Można je znaleźć w zakładce Decorate > Texture uprzednio wybierając opcję Pro Editing.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Prosty trik, dzięki któremu Chrome na Androida staje się wygodniejszy w obsłudze LG Swift G - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia J - dane techniczne [Specyfikacje] Jak policja namierza telefon? Wyjaśniamy Apple iCloud - jak się zalogować? Wyjaśniamy w prostych krokach Prezent z Polski czy z zagranicy - gdzie kupować? SHIRU Hitomi 7 - dane techniczne [Specyfikacja] Xbox One - dane techniczne [Specyfikacja] Jak policja namierza komputer? Wyjaśniamy, kto i kiedy będzie "zagrożony" Nokia 113 - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia T - dane techniczne [Specyfikacje] Telefon z Dual SIM: jak działa w praktyce? Wyjaśniamy zalety i wady