Przepis na mobilną fotoedycję: efekt retro i retusz zdjęć

Przed Wami kolejny odcinek cyklu Przepis na mobilną fotoedycję, w którym pokażę jeden ze sposobów przerabiania zdjęć pozwalający uzyskać efekt retro. Będzie też nieco o pozbyciu się niechcianych, trudnych do usunięcia elementów kadru.

Ten artykuł ma 2 strony:

Podobnie jak w poprzednim odcinku również i ta fotografia została wykonana sędziwym HTC Desire HD. Niestety oryginał zdjęcia diabli wzięli, niemniej jednak podobny efekt da się uzyskać w Snapseedzie za pomocą filtru Black & White, lekkiego rozjaśnienia, podbicia kontrastu i nadania efektu winiety.

Tym razem chciałem uzyskać coś więcej niż zwykła czerń i biel. Plan był taki by stworzyć pożółkłą, nieco podniszczoną fotografię. Do końcowego editu posłużyły mi następujące aplikacje:

O moim zamiłowaniu do korekcji perspektywy zdjęcia mogliście się dowiedzieć z odcinków o architekturze i zachodach słońca. Nie inaczej było w tym przypadku.

Jedna z pierwszych rzeczy jaka rzuciła mi się w oczy po zobaczeniu zdjęcia na ekranie monitora to nieco pochylone w lewą stronę ściany kamienicy po prawej stronie kadru. Naprostowanie ich w SKRWT lub Snapseedzie ograniczałoby się tylko do obrotu zdjęcia nieco w prawą stronę, przez co cały kadr zmieniały swój kąt położenia. Koniec końców krawędź i ściany budynku byłaby proste ale np. okna po prawej wciąż krzywo.

Dlatego też zdecydowałem się na bardziej precyzyjne narzędzie do edycji w postaci aplikacji 4PNTS będącej rozszerzeniem wspomnianego już wcześniej SKRWT. Wystarczyło odchylić kąt względem dwóch rogów fotografii, by uzyskać szereg pionowo układających się linii, o które mi chodziło. Kierunek przesuwania palcem po kadrze z zaznaczeniem odpowiedniego rogu fotografii widać na poniższych screenach.

Zobacz również: Appshaker 2 #23: Posture, Ampere i The Wolf

Wstępny efekt starej fotografii udało się uzyskać w Snapseedzie za pomocą jednego z filtrów Retrolux. Zwiększyłem też nieco poziom zarysowania z 80 do 100 proc.

Zdjęcie wciąż jest kontrastowe, więc skorzystałem z dodatkowego filtru Noir > S03, by kadr był nieco wyblakły. Zwiększyłem też nieco ziarnistość kadru do 20 proc.

Aby zwiększyć nieco efekt podniszczenia zastosowałem narzędzie Kontrastu Tonalnego, zwiększając je do poziomu 100 proc.

Nadaniem tekstur nadających dodatkowego klimatu zdjęciu zajął się Toolwiz Photos. Można je znaleźć w zakładce Decorate > Texture uprzednio wybierając opcję Pro Editing.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Jak wykorzystać smartfona do zrobienia kostiumu na Halloween? Przepis na mobilną fotoedycję: efekt malowidła Przepis na mobilną fotoedycję: podmiana elementów w kadrze Przepis na mobilną fotoedycję: małe planety Przepis na mobilną fotoedycję: tuning nieudanych zdjęć Przepis na mobilną fotoedycję: zachód słońca Jak śledzić ulubione seriale na smartfonie? Przepis na mobilną fotoedycję: złota jesień Przepis na mobilną fotoedycję: architektura Przepis na mobilną fotoedycję: artystyczny portret Jak wybrać pierwszego iPhone'a? Kompletny poradnik Sekrety mobilnej fotografii 6 idealnych smartfonów dla uczniów i studentów TOP 6 smartfonów idealnych do grania w Pokemon GO Sekrety mobilnej fotografii: aplikacje do edycji zdjęć Poznaj swojego smartfona: skaner tęczówki Sekrety mobilnej fotografii: minimalizm Sekrety mobilnej fotografii: silhouette Sekrety mobilnej fotografii: fotografia nocna Pokemon GO w pigułce #1: wszystko, co musisz wiedzieć na początku przygody z grą Jak działa tryb bezpieczny w telefonach Samsunga? Pyło- i wodoszczelne smartfony. Jak interpretować oznaczenia IP? Sekrety mobilnej fotografii: architektura Sekrety mobilnej fotografii: głębia ostrości a kompozycja