Przepis na mobilną fotoedycję: artystyczny portret cz. 2

Przed Wami kolejny odcinek cyklu Przepisu na mobilną fotoedycję, w którym poznacie nowe sposoby na uatrakcyjnienie, wykonanych przez Was portretów. Na potrzeby dzisiejszego poradnika wykorzystałem jedno ze zdjęć zaczerpniętych z portalu Pexels.

Podczas procesu edycji wykorzystałem następujące aplikacje:

Na początek skorzystałem z narzędzia Przycinania w Snapseedzie.

Następnie wybrałem narzędzie Dostosuj aby prześwietlić nieco kadr. Zależało mi na rozjaśnieniu tła z którym wygodniej będzie mi się pracować na warstwach w dalszych etapach edycji zdjęcia.

Kolejnym krokiem było uzyskanie całkowicie jasnego tła, które będzie współgrać z nieco prześwietloną wersją portretu. W tym celu ponownie przyszło mi skorzystać z opcji Dostosuj i kilkukrotnego podbicia wartości Jasności, Prześwietleń i Cieni do 100%, aż do uzyskania całkowicie białego obrazu.

Mając już dwie wersje tego samego kadru, skorzystałem z możliwości jakie oferuje PicsArt. Na tło uzyskane z poprzedniego kroku nałożyłem tzw. nalepki z grupy Splatter Art. Dokonałem tego korzystając uprzednio z narzędzia Rysuj.

W moim zamyśle było stworzenie czarnej plamy w kształcie trójkąta, by móc ją później nałożyć na korpus modela. Plamę stworzyłem nakładając na siebie kilka razy jedną i tę samą nalepkę, tak jak na poniższych zrzutach ekranu.

Następnie na sylwetkę fotografowanego nałożyłem zdjęcie z uprzednio stworzonej plamy w trybie przenikania warstw Rozjaśniania tzw. Lighten, który idealnie sprawdza się przy nakładaniu na siebie zdjęć i elementów graficznych osadzonych na jasnym tle. Po nałożeniu zdjęcia z plamą na kadr z modelem wystarczyło tylko wygumkować/zetrzeć odpowiednią część warstwy składającej się na pierwszy plan.

Rezultat umiejętnego nakładania na siebie dwóch warstw oraz starcia narzędziem gumki jednego z nich widać na poniższych zrzutach ekranu.

Czas na nadanie portretowi bardziej artystycznego charakteru w postaci nałożenia odpowiednich filtrów i tekstur. Z pomocą przyszedł ponownie Snapseed z zestawem filtrów Retrolux (12) oraz B&W (neutralny). Później pozostało mi tylko obrócić fotografię o 90 stopni, by przygotować ją na dodatkowy zestaw tekstur oferowany przez Mexture Lab Double Exposure, nakładający na fotografie niechciany przeze mnie napis.

Korzystając z Mexture Lab Double Exposure wybrałem grupę filtrów Grain and Grit, wybierając spośród nich jeden widoczny na screenach, zblendowany w trybie Lighten. To nałożeniu ostatnich efektów, wyprostowałem zdjęcie do pionu w Snapseedzie.

Ostatnim krokiem było usunięcie wytworzonego napisu w TouchRetouch wykorzystując narzędzia widoczne poniżej.

Końcowy efekt pracy przedstawia się następująco:

Zobacz więcej artykułów z serii: Przepis na mobilną fotoedycję

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Samsung Galaxy Note - dane techniczne Jak używać NFC do płacenia i nie tylko? Poradnik Jak zablokować numer telefonu na różnych smartfonach? Poradnik Czym Samsung Galaxy S8+ różni się od zwykłego S8? Warto dopłacić 500 zł? SHIRU Hitomi 7 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Blade City II - dane techniczne [Specyfikacja] Jak sprawdzić stan konta Play Jak szybko naładować telefon? Proste rzeczy, o których często zapominamy Przepis na mobilną fotoedycję: retusz twarzy Manta DUO POWER 10” (MID1003) - dane techniczne [Specyfikacja] Jak zaktualizować telefon z Androidem? Poradnik Procesor w smartfonie - tego sprzedawcy i producenci ci nie powiedzą